פרופסור זכריה מדר ראש המכון לביוכימיה מדעי המזון והתזונה האוניברסיטה העברית:

ההמלצות התזונתיות כיום הן להעלות את צריכת הירקות וכמעט ללא הגבלה.
זאת על מנת למנוע מחלות מטבוליות שונות בהן: מחלת לב, סוכרת, השמנה וסרטן.
בירקות שונים, טמון פוטנציאל להגן בפני מחלות אלו וזה תודות לתכולה הגבוהה של סיבים תזונתיים ומרכיבים השייכים למשפחה המוגדרת בפיטוכימיקלים.

החלק האכיל של הארטישוק, לא רק שהוא טעים לאכילה גם מכיל אחוז גבוה יחסית של סיבים תזונתיים ובעיקר המסיסים. אלו ידועים כבעלי פוטנציאל להורדת רמת סוכר וכולסטרול בדם. בנוסף מכיל הארטישוק חומרים נוגדי חמצון ייחודיים שאינם מצויים בירקות אחרים המסוגלים להגן בפני חמצון LDL (הכולסטרול הרע). הגנה זו מונעת התפתחות מחלות לב וחסימת עורקים.

לאחרונה, נעשו ניסויים אשר הוכיחו תכונות אלו הן בעולם והן במעבדתנו. מן הראוי לציין
שחומרים אשר מוצו מהחלק האכיל של הארטישוק הראו יכולת להוריד רמת סוכר וכן כושר הגנה מפני חמצון של שומנים. לאור תוצאות מקדימות אלו אנו מאמינים שארטישוק הוא ירק בעל פוטנציאל בריאותי אשר יש לכלול אותו בסל הצריכה של האוכלוסייה.

מחקר: אכילת ארטישוק מטיבה עם רמות הכולסטרול והגלוקוז בדם
תמצית עיקרי הממצאים של הניסויים עם ארטישוק:
אחד המועמדים בעל הפוטנציאל הרב ביותר לשמש כמזון פונקציונלי, הודות לשני מרכיבים הן תכולה גבוהה של פנולים והן של סיבים תזונתיים.
לארטישוק פוטנציאל גבוה לשמש כמזון פונקציונלי במובן של השפעה על רמות הכולסטרול והגלוקוז בדם....

לדו"ח המחקר
מחקר חדש קובע ריכוז עבור מזונות נוגדי חמצון נפוץ אכל
 Castroville, קליפורניה - (16 פבואר 2007) - מחקר חדש שפורסם בעיתון האמריקני לתזונה רפואית מצא שבארטישוקים יש יותר חומרים נוגדי חמצון מכל הירקות האחרים. ודורג במקום הרביעי,בין נוגדי חמצון מתוך כל מזון ומשקאות שנבדקו.

חוקרים מן המכון הפוליטכני בווירג 'יניה סטייט, מאוניברסיטת מינסוטה באוניברסיטת אוסלו, נורבגיה, השתמשו FRAP (Ferric צמצום היכולת של הפלזמה) assay שיטה למדוד את רמות נוגדי החמצון של מזון יותר מ -1,000 ומשקאות בדרך כלל צורכים ב ארצות הברית. 

נוגדי חמצון הם רכיבים bioactive במזונות כי העבודה בגוף שלנו כדי לסייע להם לעצור את הפעולה של רדיקלים חופשיים, להגן על תאים בריאים, ותורמים לבריאות טובה, אמר ד"ר קתרין פיליפס, מדען מחקר וירג 'יניה טק ואחד מחברי המחקר. ."הופתענו לגלות כי בארטישוק מבושל טרי היו רמות גבוהות מאוד של חומרים נוגדי חמצון, הופתנו מאוד לגלות שבארטישוק יש הכמות הגבוהה ביותר של חומרים נוגדי חמצון מתוך כל הירקות שאותם אנחנו בדקנו".
המחקר נערך באופן עצמאי ללא עזרה או מימון  מנותני החסות של תעשיית המזון; דגימות המזון התקבלו ממשרד החקלאות והמזון האמריקני הפדרלי .
המחקר אישר כי פירות וירקות  הם עשירים בחומרים נוגדי חמצון יכולים להיות מזוהים על ידי צבעים עשירים, שלהם כגון האדומים עמוק וכחול וירוק כהה.

התכונות הבריאותיות של הארטישוק