הארטישוק של נועם

משק יעקבא קיים מאז משנות ה-50' במושב ניר בנים שבחבל לכיש. כיום חיים בו שלושה דורות של חקלאים גאים. המשק הוא מראשוני מגדלי הארטישוק בארץ מאז קום המדינה.

היום מתפרש המשק על-פני יותר מ-500 דונם של ארטישוק והוא למעשה גדול חקלאיי הארטישוק בארץ. עונת הארטישוק היא עונת החורף, מחודש נובמבר ועד מאי. בחודשי הקיץ המשק מתמחה בגידול של ענבי מאכל מזן לבן בשם סופריור וזן אדום בשם פלאם סידלס בשטח כולל של מעל ל-70 דונם. בנוסף בשטח של -16 דונם של כרם זית לשמן כתית מעולה מזן ברנע וסורי. המשק פועל על פי סטנדרטים של איכות, אמינות, מקצועיות ומצוינות, בעבודה החקלאית ובשיווק התוצרת הטריה.

אירוח במשק - מושב ניר בנים

בחודשי החורף החל מחודש ינואר המשק פותח את שעריו למבקרים ואורחים בסופי השבוע, במקום מוגשות ארוחות עשירות בדגש על  ארטישוקים טריים ישר מהשדה. כל התבשילים ממטעמי המטבח הביתי של נועם בהגשה עצמית של בופה. בנוסף מתקימים סיורים רגליים לשדות הארטישוק, בליווי הסבר רחב על מקורותיו ההסטוריה וסגולותיו הבריאותיות של הארטישוק, וכמובן אופן הגידול, הקטיף, האריזה, טיפים לקילוף ארטישוק בקלי קלות וסודות קולינאריים נוספים. במהלך הסיור מבקרים במגוון גידולים אחרים  הגדלים בשדות וההיסטוריה של המושב והאזור כולו. האורחים מוזמנים לקנות במקום ארטישוקים טריים, שתילי ארטישוק, שמן זית, דבש, יין ומוצרי משק נוספים.

פינת שרות עצמי
במשך יתר ימי השבוע למעונינים בארטישוק טרי ,צימוקים טבעיים[מהענבים של המשק] ,ושמן זית מעולה מכרם הזיתים של המשק. אפשר לקנות בפינת שרות עצמי . הנמצאת בסככת המיון [יש שילוט מהכניסה למושב]

שתילי ארטישוק
לאוהבי גינון והארטישוק אנו מוכרים שתילים למעונינים לשתול בגינתם שתילי ארטישוק. העונה הממומלצת לשתילה היא נובמבר-פבואר. בכל שאלה מוזמנים לפנות לנועם ב-0542278637.

הארטישוק בישראל

הארטישוק הוא גידול רב שנתי (5 שנים) הגדל בעיקר במרכז הארץ, בחבל לכיש ובמועצה האזורית באר טוביה. יש כ- 15 מגדלים גדולים, וכמה עשרות קטנים. את הארטישוק התחילו לגדל בארץ באופן מסחרי, לפני 45 שנה, ואז ניתן היה לחיות בכבוד מחצי דונם. היום יש צורך לגדל ארטישוק על 300 דונם, כדי להבטיח השרדות כלכלית. בישראל מגדלים כיום, כ – 4,000 טון ארטישוק בשנה המיועד לשוק מקומי בלבד – לא ליצוא. לשם השוואה בעולם כולו מגדלים 1.5 מליון טון, בעיקר באיטליה (40%) ספרד (20%), צרפת, ארגנטינה ועוד.

ארטישוק – שמות נוספים 

עברית שפה יפה ולכן אפשר למצוא כל מיני צורות כתיב למילה ארטישוק: חרשף, חורשף, חרשוף, קינרס ועוד.